Ogrzewanie podłogowe z posadzką anhydrytową?
Ogrzewanie podłogowe zapewnia wysoki komfort cieplny w porównaniu do typowego ogrzewania przy pomocy grzejników. Na dodatek jest to osiągalne przy niższej temperaturze niż miałoby to miejsce wypadku konwencjonalnego ogrzewania. Podłoga rozprowadza ciepło równomiernie, więc nie ma znaczenia jaka jest odległość od grzejnika. Ciepło jest obecne w każdej części pomieszczenia. W pierwszej kolejności ogrzewane są stopy, a więc miejsce na ciele które marznie jako pierwsze. Dodatkowo ogrzewanie podłogowe jest kompletnie niewidoczne, więc nie wpływa na aranżację pomieszczenia.
Tego typu podłogowe to czysty luksus dla mieszkańców. Przynosi wiele komfortu, bo ciepłe podłogi sprawiają, że wnętrza stają się przytulne i bardzo wygodne. Estetyka jest jednym z najważniejszych kryteriów które stoją za wyborem ogrzewania podłogowego. To jak szybko pomieszczenie zostanie nagrzane jest zależne od materiałów które wybierzesz. Ogrzewanie podłogowe w połączeniu z jastrychem anhydrytowym, tworzy idealny system grzewczy dla domu. Obniża koszty zarówno budowy jak i samego eksploatowania systemu grzewczego podczas niskich temperatur występujących na zewnątrz.
Taki rodzaj ogrzewania jest szczególnie polecany do instalacji w pomieszczeniach po których oczekuje się wysokiego komfortu użytkowania, choć można je zainstalować właściwie wszędzie miejscach: w łazience, w przedpokoju, w okolicy kuchni. Anhydryt jest materiałem o bardzo wysokiej przewodności cieplnej (wyższej od betonu o ponad 20%), więc użycie go w parze z ogrzewaniem podłogowym jest bardzo opłacalne, gdyż oszczędza energię, która jest wykorzystywana do ogrzewania domu lub mieszkania. Jednocześnie jest również interesujący pod względem właściwości wytrzymałościowych i dźwiękoizolacyjnych. Dzięki swojej wytrzymałości wystarczy go nałożyć na grubość 2,5 cm (2 cm nad rurami). Jednocześnie zapewnia większy komfort dla obszarów podpodłogowych, ponieważ tłumi dźwięki kroków.
Właściwości wylewki anhydrytowej
Wylewka anhydrytowa ma właściwości samopoziomujące, sama więc łapie poziom i odpowiednio wyrównuje podłoże. Szybko wysycha, jest solidna, trwała i bardzo korzystna dla każdego domu. Ma dużo cieńszą warstwę, niż wylewki innego typu. Przez to też, doskonale współgra z ogrzewaniem podłogowym, bo dobrze przepuszcza ciepło, już przy niskiej temperaturze. Decydując się na ogrzewanie podłogowe, trzeba też pamiętać o tym, że taka podłoga musi być odpowiednio wykończona. Nie można na posadzkę położyć pierwszych lepszych paneli, bo nie każde panele radzą sobie z ogrzewaniem podłogowym. Dlatego trzeba zastosować wpierw specjalny podkład pod podłogę o charakterze izolacyjnym, a następnie panele albo płytki podłogowe, przystosowane do ogrzewania podłogowego. Są to specjalne materiały wykończeniowe, które pod wpływem ciepła nie wypaczają się, ani nie krzywią, jak mogło by się to wydarzyć w wszystkich sytuacjach związanych z zastosowaniem innego materiału wykończeniowego do podłóg. W związku z równomiernym ułożeniem rur będziemy wdzięczni z posiadania tzw. "podłogówki" szczególnie w dużych pomieszczeniach, w które trudno jest efektywnie ogrzewać bez większej liczby grzejników.